Belarusian Cup

Number of participations: 27
Games balance: 108 games: +66 =18 -24, goals difference: 240-96
The biggest win: 11:0 (ZLIN Homel, 1992)
The biggest defeat: 1:4 (MPKC, 1995/96), 0:3 (Neman, 2006/07)
Top scorer - Sergei Gerasimets (13)

 

Season Stage Opponent Home Away
2018/2019 1/8  FC Minsk 2:0  
  1/16 Energetik-BSATU (D2)   7:0
         
2017/2018 1/8 Dnepr (Mogilev) 0:1  
  1/16 Chist' (D3)   4:0
         
2016/2017 1/8   Gorogeja   0:0 (4:1 pen.)
1/16   Gomel (D2)   1:0
 
2015/2016 1/4  Torpedo-BelAZ 1:0 0:2
1/8  Neman (Grodno)  1:1 1:0
1/16   Smolevichi-STI (D2) 2:0 5:2
 
2014/2015 1/2  BATE                         0:0 1:3
  1/4  Vitebsk                         1:2 3:1 (o.t.)
  1/8  Dnepr (Mogilev)   1:0
 
2013/2014 1/8  Belshina (Bobruisk)   0:2
 
2012/2013 Final   Minsk 1:1 (1:4 pen.)  
1/2  SKVICH (Minsk)  5:0  
1/4   Shakhter (Soligorsk) 0:0(4:2 pen.)  
1/8   Volna (Pinsk, D2) 5:0  
1/16   Vedrich-97 (Rechitsa, D2)   1:0
 
2011/2012 1/8  Neman (Hrodno)   1:2
1/16  Slutsk (D2)   2:1
 
2010/2011 1/8  Partizan (Minsk)   0:1
1/16  Smorgon   2:1
 
2009/2010  1/4  DSK (Homel, D2) 1:3 2:0
1/8  Dnepr (Mohilev) 3:0 4:2
1/16  Zvezda-BSU (Minsk, D3)   7:1
 
2008/2009 1/16  Belshina (Bobruisk, D2)   0:2
 
2007/2008 1/2  Shakhter (Soligorsk) 2:3 0:1
1/4  Dnepr (Moholev) 1:0 (o.t.) 0:0
1/8 Lokomotiv (Minsk) 0:1 2:0
1/16  Slavia (Mozir, D2)   4:1
 
2006/2007 1/4  Neman (Hrodno) 0:3 2:1
1/8  Vedrich-97 (Rechitsa, D2) 3:0 4:0
1/16  Vertikal (Kalinkovichi, D3)   4:0
 
2005/2006 1/4  Shakhter (Soligorsk) 0:1 0:1
1/8  Naftan (Novopolotsk)   4:0
1/16  Lokomotiv (Vitebsk, D2)   4:2
 
2004/2005 1/8  Belshina (Bobruisk, D2)   0:1 (o.t.)
1/16  Vedrich-97 (Rechitsa, D2)   1:1 (5:3 pen.)
 
2003/2004 1/4  Naftan (Novopolotsk)   0:1
1/8  Dnepr-Transmash (Mohilev) 5:1  
1/16  Bereza (D2)   2:0
 
2002/2003 Final  Lokomotiv (Minsk) 2:0  
1/2  Homel 2:0 0:0
1/4  BATE (Borisov)   1:0
1/8  Shakhter (Soligorsk)   1:0
 
2001/2002 1/4  Homel 1:1 (2:3 пен.) 1:1
1/8  Naftan (Novopolotsk)   1:0 (o.t.)
 
2000/2001 1/2  Slavia (Mozir) 0:1 1:1
1/4  Shakhter (Soligorsk) 3:2 3:1
1/8  Granit (Mikoshevichi, D2) 3:1  
1/16  Darida (Minsk region, D3)   2:1 (o.t.)
 
1999/2000 1/8  Lokomotiv-96 (Vitebsk)   0:0 (3:4 pen.)
1/16  Ozertsi (Hlubokoe, D3)   4:1
 
1998/1999 1/8  Slavia (Mozir) 2:4  
1/16  Torpedo (Zhodino, D2)   3:2
 
1997/1998 Final  Lokomotiv-96 (Vitebsk) 1:2 (o.t.)  
1/2  Dnepr-Transmash (Mohilev) 1:0  
1/4  Slavia (Mozir) 1:1 (4:3 pen.)  
1/8  Shakhter (Soligorsk)   1:1 (4:2 pen.)
1/16  Pinsk-900 (Pinsk)   4:2
 
1996/1997 1/2  Dinamo-93 (Minsk) 2:4 (o.t.)  
1/4  Dinamo (Brest) 1:0  
1/8  Molodechno   2:0 (o.t.)
1/16  Stroitel (Starie Dorogi, D2)   4:0
 
1995/1996 Final  Dinamo-93 (Minsk) 1:4  
1/2  Динамо-93 (Минск)   4:0
1/4  Fomalgaut (Borisov, D2) 3:1  
1/8  Khimik (Svetlogorsk, D2) 4:0  
1/16  Kommunalnik (Pinsk, D2)   4:0
 
1994/1995 1/8  Molodechno   0:1
1/16  Dinamo-Uni (minsk)   4:2
 
1993/1994 Финал  Fandok (Bobruisk) 3:1  
1/2  Dinamo (Brest) 4:0 2:0
1/4  Torpedo (Minsk) 1:0 0:0
1/8  Dnepr (Mohilev) 2:1  
1/16  Obuvschik (Lida, D2)   2:1 (o.t.)
 
1992/1993 1/2  Neman (Hrodno) 2:3 2:1
1/4  Lokomotiv (Vitebsk) 2:2 8:1
1/8  Oresa (Luban)   5:0
1/16  AFVIS-RSHVSM (Minsk)   8:0
 
1992 Final  Dnepr (Mohilev) 6:1  
1/2  Metallurg (Molodechno) 3:2  
1/4  Torpedo (Minsk) 2:1  
1/8  Obuvschik (Lida)   6:0
1/16  ZLIN (Homel, D3) 11:0  
Matches
Scoreboard
games pts
1 Shakhtyor 12 36
2 BATE 12 29
3 Rukh 12 24
4 Dinamo 12 23
5 FC Gomel 12 21
6 FC Minsk 13 19